Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naszego asortymentu i wydarzeniami związanymi z naszą firmą.

ŚWIATŁO W MIEJSCU PRACY

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowo skonfigurowane oświetlenie w miejscu pracy wpływa pozytywnie zarówno na samopoczucie, jak i efektywność działań osób zatrudnionych. Zamontowane lampy i akcesoria mogą pełnić różne funkcje. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa (odpowiednie oświetlenie schodów, korytarzy i dróg ewakuacyjnych). Oprócz tego niezwykle istotny jest także komfort. Właściwie opracowane oświetlenie LED przy biurku pozwala bowiem zatroszczyć się o wzrok pracownika.

Oświetlenie w pracy – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy wie, że oświetlenie w biurze powinno spełniać nie tylko potrzeby pracowników, ale również rygorystyczne przepisy prawa. Normy opracowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawierają ściśle ujęte wymagania dotyczące eksploatacyjnego poziomu średniego natężenia oświetlenia zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i przy poszczególnych stanowiskach pracy. Opracowane parametry mają na celu zapewnienie pracownikowi komfortu oraz bezpieczeństwa podczas wykonywanych obowiązków. Podstawą wśród przepisów oświetleniowych jest norma PN-EN 12464, która dotyczy miejsc pracy we wnętrzach.  Szczegółowe parametry w myśl przepisów prawa w miejscu, w którym wykonuje się pracę wzrokową z użyciem monitorów ekranowych mówią, że natężenie oświetlenia powinno wynosić co najmniej 500 luksów, co reguluje norma PN-EN 12464-1:2012 . Dla przykładu miejsca takie jak: sale lekcyjne, biblioteki (strefy czytania) - 300lx,  magazyny 100lx, strefy pakowania- 300lx, szatnie - 200lx. Stanowiska pracy mogą być oświetlane przy pomocy oświetlenia ogólnego (na przykład opraw LED zamontowanych pod sufitem), miejscowego (z wykorzystaniem dodatkowych opraw oświetleniowych skierowanych na przedmiot pracy), a także złożonego (z wykorzystaniem zarówno oświetlenia ogólnego, jak i miejscowego).


Jakie akcesoria stosować w miejscu pracy?
W zależności od obszaru, w którym się znajdujemy można zdecydować się na zastosowanie różnych opraw LED. Na korytarzach oraz klatkach schodowych swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim akcesoria wyposażone w czujnik ruchu. Tego typu oświetlenie uaktywnia się dopiero w momencie, gdy zarejestruje ruch i automatycznie się wyłącza po wcześniej zaprogramowanym czasie. Dzięki temu istnieje możliwość znacznego ograniczenia rachunków za energię elektryczną. Na rynku istnieje bardzo wiele akcesoriów, które w znakomity sposób dbają zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo pracy w różnego rodzaju przestrzeniach

Ostatnie artykuły