Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naszego asortymentu i wydarzeniami związanymi z naszą firmą.

Który czujnik ruchu wybrać do oświetlenia budynków wielorodzinnych?

Stale drożejąca energia elektryczna oraz funkcjonalność (higiena), sprawiają, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na wymianę oświetlenia na LED.

Dzięki modernizacji oświetlenia, tradycyjne oprawy zastępujemy nowoczesnymi plafonami z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Pozwala to zlikwidować włączniki światła, które zwłaszcza teraz, podczas epidemii są źródłem wirusów i zarazków. Światło uruchamia się automatycznie po wykryciu ruchu.

Przed przystąpieniem do wymiany bardzo ważna jest konsultacja z naszym handlowcem w celu odpowiedniego doboru oprawy. W swojej ofercie posiadamy dwa rodzaje czujników. Pierwsze z nich działają na podczerwień (wykrywają różnicę temperatur w otoczeniu). Kolejne, mikrofalowe, emitują fale elektromagnetyczne, które podczas odbicia od poruszającej się przeszkody wracają do urządzenia i informują o zmianie w przestrzeni. W zależności od sposobu użytkowania części wspólnych w budynkach wielorodzinnych oraz ich konstrukcji lampy powinny być odpowiednio dobrane. 

Na klatkach schodowych zdecydowanie lepiej sprawdzą się plafony z czujnikiem PIR (senso). Dzięki nim unikniemy niepotrzebnego zapalania światła, np. podczas zaglądania mieszkańców przez wizjer w drzwiach. Lampa zadziała dopiero w momencie "zobaczenia" fragmentu ludzkiego ciała. Oprawy z czujnikiem mikrofalowym są bardziej czułe i wykrywają ruch nawet przez cienkie ściany lub drzwi. Będą one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przedsionkach lub przed wejściem do budynków wielorodzinnych (plaza i sol). Istnieją również nietypowe klatki schodowe o bardzo rozbudowanych korytarzach, gdzie sytuacja będzie odwrotna. W piwnicach okoliczności są podobne. W zależności od rozkładu korytarzy, ich wysokości czy ilości wejść do komórek lokatorskich, polecane lampy nie będą jednakowe. W większości miejsc lepiej powinny spisać się oprawy z PIR (cantina DUO), które nie zadziałają podczas odwiedzin "nieproszonych" gości. Jednocześnie nie będą generować niepotrzebnych kosztów. Wiele piwnic posiada jednak liczne rozgałęzienia korytarzy, w których najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się lampy z czujnikiem mikrofalowym. Odpowiednia regulacja detektorów pozwala zminimalizować ilość opraw przy zachowaniu pełnego zakresu oświetlenia. W swojej ofercie posiadamy wiele rozwiązań tego typu (regulacja wewnątrz lampy lub za pomocą pilota).

Należy także podkreślić, że ze względu na sposób konstrukcji, czujniki MV mogą być ukryte pod kloszem oprawy i zostać niewidoczne dla naszego oka. Plafony działające na podczerwień posiadają sensor zewnętrzny.

Jak widać dobór odpowiedniego i sprawnie działającego detektora jest problematyczny i wymaga wielu lat doświadczenia. Dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi handlowcami, którzy w szybkim czasie udzielą fachowej porady.

Ostatnie artykuły