Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naszego asortymentu i wydarzeniami związanymi z naszą firmą.

Dlaczego pracujemy wydajniej po modernizacji oświetlenia na LED?

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydajność pracowników i jakość ich pracy. Właściwie zaprojektowane oświetlenie, może zniwelować niekorzystne skutki braku energii słonecznej oraz zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%. Ponadto w okresie zimowym, kiedy korzystamy ze światła najwięcej, pomaga również zaoszczędzić do 75% energii elektrycznej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak duży wpływ na oświetlenie na nasze samopoczucie i wydajność w pracy. Ból głowy, mała efektywność, częste błędy zazwyczaj zwalamy na zmęczenie czy porę roku. Nie zwracamy uwagi jak ważna jest ergonomia pracy, a w tym oświetlenie.
A więc… Zacznijmy od początku. Światło kojarzy nam się z czymś ciepłym, przyjemnym i bezpiecznym. Światło słoneczne dodaje nam energii, optymizmu i chęci do działania. Wiosną i latem pracuje nam się lepiej, ponieważ mamy większy dostęp do światła. Jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno musimy sami dostarczyć nam światła, aby wyrównać jego niedobór. Obecnie, dosyć szeroko omawia się wpływ światła na biologię człowieka. Udowodniono, że nasze samopoczucie, efektywność w pracy i ogólnie pojęty komfort fizjologiczny zależy, w dużej mierze, od takich parametrów jak natężenie i barwa światła.

Prawidłowo dobrane oświetlenie podczas wielogodzinnej pracy przy monitorze bądź w pracy na produkcji, gdzie wykonywane są prace precyzyjne nie będzie męczyć wzroku i pozytywnie wpłynie na naszą koncentrację. Do tego celu potrzebna jest wiedza na temat przepisów regulujących natężenia oświetlenia danych stanowisk pracy. Przykładowo dla powierzchni, gdzie pracuje się przy komputerze natężenie powinno wynosić 500 luxów, jednak ogólnie w biurze 300 luxów, w magazynie 100 luxów, natomiast tam gdzie są obszary pakowania już powinno być 300 luxów. W lakierni natomiast wartość ta wynosi 750 luxów, a w produkcji jubilerskiej 1200 luxów.
Jak widzimy wartość natężenia światła związana jest w rodzajem pomieszczeń i  wykonywanej pracy.
Liczne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy natężeniem i barwą światła a wydajnością pracowników. Wykazują one, że dzięki podwyższeniu natężenia oświetlenia z 300 do 500 luxów można osiągnąć wzrost wydajności i 8% , a podwyższenie natężenia do 2000 luxów o 20%. Natomiast odpowiednia barwa światła pozytywnie wpływa na psychikę, samopoczucie oraz bezpieczeństwo pracy. Warto podkreślić, że większa efektywność pracowników to wymierne zyski dla organizacji. Jakość oświetlenia zależy od wielu czynników, m.in. poziomu redukcji olśnienia, temperatury barwowej, stopnia odwzorowania barw, równomiernego rozkładu jasności światła, luminacji czy braku efektu stroboskopowego tzw, flickeringu. Przepisy uwzględniają także luminację, czyli ilość światła przechodzącą lub emitowaną przez określoną powierzchnię, zjawisko przykrego olśnienia czy oddawanie barw, którego współczynnik Ra nie może być mniejszy niż 80. Właśnie dlatego z pomocą przychodzi nasza firma, która potrafi odpowiednio zaprojektować oświetlenie LED i sprawić, aby praca stała się efektywniejsza, przyjemniejsza dodatkowo generująca zyski w postaci oszczędności na prądzie. 

 

Ostatnie artykuły