Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naszego asortymentu i wydarzeniami związanymi z naszą firmą.

Czego jeszcze można dowiedzieć się na temat żarówek LED?

Żarówki LED obecnie cieszą się największą popularnością w naszych mieszkaniach i domach.

Żarówki LED obecnie cieszą się największą popularnością w naszych mieszkaniach i domach. Pobierają mało prądu, potrafią świecić przez wiele godzin oraz w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi są zdecydowanie ekologiczną odpowiedzią. 
Czym właściciwie jest LED? 
LED to inaczej dioda świecąca. Elektroniczny element półprzewodnikowy znany nam już od wielu dekad. Miał swój początek w warsztacie Brytyjskiego inżyniera w 1907 roku. Od tego czasu dioda świecą przebyła długą drogę rozwijając swoje możliwości a efekt jej luminescencji wykorzystujemy w przekazywaniu informacji, wyświetlaniu obrazów czy oświetlaniu budynków i ulic. 
Jeśli chodzi o barwę światła ledy potrafią wytwarzać białe światło na kilka sposobów, mianowicie poprzez mieszanie niebieskiego, czerwonego i zielonego światła, tzw. LED RGB lub poprzez nałożenie luminoforu na źródło światła niebieskiego. 
Jak odpowiednio dobrać żarówki LED?
Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka poniższych kwestii. Jedną z nich jest gwint. Najbardziej powszechnie stosowane w domach są E14 oraz E27 oraz GU10. W ofercie mamy również gwint E40, jednak są one stosowane w oświetleniu parkowym lub przemysłowym. Nazwy te pochodzą od średnicy - 14mm lub 27mm. Żarówki LED GU10 natomiast posiadają mocowanie bagnetowe. Są to dwa oddalone od siebie o 10mm piny, które musimy włożyć w otwory gwintowe. 
Drugą ważną kwestią będzie barwa światła. Wyrażona w Kelvinach, naturalna barwa światła, najbardziej zbliżona do światła dziennego to ok 4000K. Im wyższa wartość tym światło będzie chłodniejsze, natomiast im niższa wartość to światło będzie cieplejsze. Do zastosowań domowych najlepiej sprawdzi się ciepła barwa światła, natomiast do pracy efektywniej będzie zastosować barwę zimną. 
Energooszczędność żarówek LED
Energooszczędność żarówek LED opiera się na trzech kwestiach: czasie działania. ilości pobieranej energii oraz wydajności lm/w. Nasze żarówki pracują do 30000h, mają bardzo wysoką wydajność, niektóre nawet 135lm z 1 Wata oraz posiadają warystor, czyli tzw. zapezpieczenie przeciwprzepięciowe. Poza tym zbudowane są z powłoki ceramicznej, co sprawia, że nie nagrzewają się. Energia ledów zamienia się głównie w światło, a nie w ciepło, dlatego żarówki LED nie nagrzewają się tak jak tradycyjne. Dodatkowo posiadają takie elementy chłodzące jak radiator. 
Na temat żarówek i technologii LED możnaby było pisać wiele, dlatego jeśli mają Państwo jakieś pytania zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami w zakładce kontakt. 
 

Ostatnie artykuły